wtorek, 16 lutego 2010

podstawowe oczekiwania :)

Dziś wzbogacając swoją wiedzę znalazłam list. List do pracownika od szefa mianowicie... I przeczytałam chyba ze trzy razy...
List ma się o podstawowych oczekiwaniach wobec każdego pracownika. (fragment książki "Zarządzanie dla bystrzaków" B.Nelson, P.Economy)

Drogi Pracowniku!
Zostałeś zatrudniony, żebyś rozwiązał kilka naszych problemów. Gdybyśmy mogli rozwiązać je bez Twojej pomocy, nie zostałbyś zatrudniony. Stwierdziliśmy jednak że, potrzebujemy pracownika dysponującego Twoja wiedzą i Twoimi umiejętnościami. Uznaliśmy również, że najlepiej poradzisz sobie z wykonaniem zadania, które Ci powierzyliśmy. Zaproponowaliśmy Ci pracę, a Ty ją przyjąłeś. Dziękujemy!

Podczas pracy w naszej firmie będziesz proszony o wykonanie wielu różnych czynności - będą to Twoje standardowe obowiązki, szczególne zadania, projekty indywidualne oraz grupowe. Będziesz miał wiele okazji, aby się wykazać i udowodnić, że mieliśmy rację, zatrudniając właśnie Ciebie.
Jest jednak pewna podstawowa rzecz, o którą nikt Cię nigdy nie poprosi, a o której powinieneś zawsze pamiętać. Chodzi nam o tak zwane "podstawowe oczekiwania", które można by najprościej sformułować w następujący sposób: 
Zawsze rób to, co musi być zrobione. Nie czekaj aż ktoś Cię o to poprosi.
Owszem, zatrudniliśmy Cię, żebyś wykonywał swoją pracę, przede wszystkim jednak zatrudniliśmy Cię po to, abyś myślał i podejmował działania zgodne z własną oceną sytuacji, dbając w ten sposób o jak najlepszy interes organizacji.
Jeśli nawet już nigdy więcej nie usłyszysz tych słów, nie zakładaj, że "podstawowe oczekiwania" przestały obowiązywać lub zmieniliśmy nasze priorytety. Jest bardzo prawdopodobne, że wszyscy będziemy bardzo zajęci codzienną pracą, dostosowywaniem się do nieustannych zmian. Nasze codzienne praktyki mogą sprawiać wrażenie, że powyższa zasada przestała obowiązywać. Nie daj się zwieść.
Prosimy abyś pamiętał o "podstawowych oczekiwaniach". Postaraj się, aby były one Twoim mottem w prac dla naszej firmy, myślą towarzyszącą Ci we wszystkich działaniach, czynnikiem motywującym do jak najlepszej pracy. 

Jeśli jesteś naszym pracownikiem, masz naszą zgodę na podejmowanie działań w najlepszym interesie całej firmy. 
Jeśli kiedyś będziesz zdania, że nasze działania są niesłuszne - że nie robimy tego, co, Twoim zdaniem, pomogłoby nam wszystkim - nie wahaj się nam o tym powiedzieć. W każdej chwili możesz wstać i powiedzieć to, co - Twoim zdaniem - nie zostało powiedziane, zaproponować coś nowego lub podać w wątpliwość jakieś działanie lub decyzję. 
Nie oznacza to, że zawsze będziemy się z Tobą zgadzać lub na pewno zmienimy podjęte działania lub decyzje.  Chcemy jednak wysłuchać tego, co pomogłoby nam skuteczniej osiągnąć wyznaczone cele i przyczynić się do budowania jak najlepszej atmosfery wewnątrz organizacji.
Zanim zdecydujesz się zmieniać nasze metody działania, powinieneś najpierw zrozumieć, dlaczego dotychczas były wykonywane w ten, a nie inny sposób. Postaraj się najpierw dostosować do zastanych systemów -  jeżeli potem uznasz, że należy je zmodyfikować, zgłoś się do nas. 
Zachęcamy Cię do swobodnego omawiania treści listu z innymi członkami organizacji, abyśmy wszyscy mogli lepiej spełniać "podstawowe oczekiwania".
Z poważaniem,
Twój Menadżer."


I jak tu nie kochać szefa... :)))))

8 komentarzy:

 1. Socjotechnika i manipulacja wychodowana na podłożu nowomowy. A wszysttko to jako forma zawoalowanego zastraszenia i pokazania kto tu rządzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. podstawowe oczekiwania... pytanie czy podobny list wysłał do swojej żony, partnerki???

  OdpowiedzUsuń
 3. MMmm...ja dostałam małą książeczkę z zasadami:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ...a ja się muszę domyślać ...czego ode mnie chcą...:):)....

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba jeszcze nie wymyślono takiej pracy, którą chciałabym wykonywać. chociaż... moim marzeniem jest praca w jakimś wydawnictwie i czytanie, czytanie, czytanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja robię to, co musi być zrobione, żeby firma funkcjonowała bez problemów - a wszystko inne, łącznie z szefem, mam gdzieś :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Za to ja zawsze robię wszystko na 100%. Robiąc tylko to co się od nas wymaga jest ograniczaniem się. Zrób więcej, oczekuj więcej...

  OdpowiedzUsuń